Baltic4UA projekti lõpusündmusel 28. novembril 2024. aastal Vabamus leiti, et ettevõtete, kodanikuühenduste, avaliku sektori organisatsioonide ja akadeemiliste asutuste koostöös loodud kriisiplaanid on kohalikul tasandil olulise tähtsusega kriisides sujuva ja kiire toe pakkumiseks kodanikele.
Baltics4UA on lühend Erasmus+ programmist toetatud koostööprojektile „Balti riikide ülikoolid kaasavad kodanikke Ukraina toetuseks“, mida viivad 2023. aasta veebruarist 2025. aasta jaanuarini ellu kuus partnerit – Tallinna Ülikool juhtiva partnerina, Läti Ülikool, Kaunase Tehnikaülikool, Lvivi Polütehnikum, Tartu Ülikool, Web2Learn. Projekti eesmärk on tugevdada Balti ülikoolide sotsiaalset vastutust kodanikuühiskonna algatuste kaudu, et tegeleda Ukraina humanitaarkriisiga Baltikumis.
Projekti lõpusündmusel tutvustati Vabamu sünnilugu, mille asutaja Olga Kistler-Ritso on Ukraina juurtega ning kus on avatud näitus “Vabaduse kaitsel: Eesti kodanikuühiskond Vene-Ukraina sõjas”. Toomas Roolaid rääkis oma vabatahtlikuna tegutsemisest Ukrainas ja Ukraina heaks ning tõi välja üksikisikute olulise rolli võitluses tsiviilelanike rahu eest. Projektijuht Lianne Teder ning Tallinna Ülikooli dotsent Larissa Jõgi tutvustasid projekti tulemusi.
Sündmuse teises osas toimus maailmakohvik, kus neljas laudkonnas osalejate vahetumisega leiti erinevate sektorite tegevused ning soovitused tulevikuks ühiskondlikes kriisides tegutsemisel.
- Ettevõtete lauas juhtis arutelu sotsiaalse ettevõtluse kogemusega Lianne Teder. Ettevõtted on pakkunud riigile partnerlust kiirete lahenduste leidmisel Ukraina sõjapõgenike toetamisel, algatanud omalt poolte ettevõtmisi otsese abi pakkumiseks Ukrainale.
- Avaliku sektori asutuste lauas juhtis arutelu Sisekaitseakadeemia üliõpilane Monika Ristikivi, välja toodi riigi roll siia saabunud põgenike toetamisel siinse eluga toimetulekul, asjakohase info vahendamisel ning koostöö koordineerimisel erinevate asutuste vahel.
- Kodanikuühenduste lauas juhtis arutelu noorsootöötaja Kerttu Karing, olulisena nimetati kodanikuühenduste võimekust mobiliseerida vabatahtlikke, koordineerida koostööd ning pakkuda psühholoogilist tuge kriisi sattunud inimestele.
- Akadeemiliste organisatsioonide lauas juhtis arutelu Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi digioskuste projektijuht Yurii Kondratyk. Ülikoolidel on oluline roll teadusuuringute läbiviimisel ja tulemuste kajastamisel, et toetada nende kasutamist praktikas, samuti Ukraina teadlaste ja noorte toetamisel nende teadustöös ja õpingutes.
Tulevasteks kriisideks aitavad valmistuda koostöös loodud kriisiplaanid nii kohalikul kui ka riiklikul tasandil, kus on näidatud kõigi nelja sektori organisatsioonide üldisem roll, kohalikul tasandil aga iga organisatsiooni põhiselt juba konkreetsed ootused tegevuseks, milleks iga organisatsioon saab vastavalt valmistuda.
Projekti lõpusündmuse korraldasid Tallinna Ülikooli tudengid erialaside lõimiva uuenduse (ELU) aine raames. Ülevaated projekti tulemustest ja valminud artiklid on leitavad projekti veebilehelt. Tallinna Ülikoolis on projektijuht Lianne Teder, lianne.teder@tlu.ee, 5291034.